Článek do Uničovského zpravodaje

Juniorští radioamatéři soutěžili.

Naše účast v závodě NOVIC (www.hamik.cz)
Minulou schůzku jsem kluky seznamoval s radioamatérským vysíláním a jsem rád, že je to chytlo. Zkoušeli jsme si normální i závodní spojení „per huba” .
Uvažovali jsme o tom, že se v neděli 7.12.zúčastníme závodu
NOVIC,pořádaného radioklubem OK2KLD v Uničově, kdy můžou i zájemci vysílat z kolektivky pod dozorem.
DDM mi vyšlo vstříc, takže jsme natáhli anténu.Byl jsem zvědav, jak nám to půjde .
Kluci se těšili.V neděli přišli jen dva kluci, protože další dva bohužel zaspali. Volali mi po závodě, kdy mají přijít. Chápu, v tuhle dobu přijít do DDM na sedmou ráno chce určité úsilí. Na to jaké bylo šílené rušení a že jsme byli v kategorii 10 W, takže jsme byli dost čajíček, tak kluci navázali samostatně 13 spojení. To na hodinový závod není vůbec špatné. Jen jsme vyhledávali, na výzvu se nám ozval jen Vláďa DDV,
se kterým jsem to měl domluvené. Měl jsem obavu, že kluky odradím, protože se ty stanice opravdu dost špatně četly, ale kluky to bavilo a užívali si to. To mě obzvlášť těší. Třeba časem rozšíří naše řady a zlepší radioamatérský věkový průměr.

Tolik z popisu Petra Fišera OK1XGL o účasti kolektivu OK1KWV z Českých Budějovic, který vystihuje atmosféru a účel našeho závodu Novic 2014.
Po zkušenostech z pořádání závodů v roce 2013 ( 800 Let města Uničova a 1.ročník Novic 2013) jsme již v červnovém závodě Memoriál OK2WDC upravili podmínky,tak aby vyhovovaly především dětem v kroužcích DDM. Zkrátili jsme závod na jednu hodinu a posunuli začátek na 8:00 . Velikou smůlou byla geomagnetická bouře probíhající v době
konání závodu,čímž byly velice špatné podmínky šíření elektromagnetických vln,zejména u stanic používajících malý výkon.
Je potěšující také skutečnost,že poprvé za dobu pořádání závodů uničovskou kolektivkou ,
se stal vítězem,v kategorii ostatní ,její člen Antonín Zbořil OK2JNX..Skromný a velice šikovný technik (Ferda mravenec,práce všeho druhu),se ceny za absolutní vítězství (poháru),
vzdal ve prospěch nejlepších juniorů z kolektivu OM3KVE z Piešťan .
Na druhé místo dosáhli junioři OK2KYK z DDM ve Vracově,třetí skončily děti z DDM České Budějovice. Vítězem v kategorii radiový posluchač se stal Zdeněk Trávníček z Nového Hrádku,před Adamem Sýkorou DDM Vracov.Dospělci soutěžili v kategorii ostatní zde se na prvních místech,mezi uničováky Antonína Zbořila OK2JNX a Tondu Kvapila OK2ZAK vklínil OM4KK Ronald Hennel z Nového Města nad Váhom.
Jsme rádi,že se naše závody líbí a můžeme svojí aktivitou přispívat k propagaci Uničova .
Škoda jen,že jsme zatím nenašli vhodné prostory odkud bychom mohli vysílat.
Ředitel závodu,naše závodní opora a tvůrce vyhodnocovacího programu Michal Grygárek připravuje,krom dalšího ročníku Novic, celoroční závod Zvěrokruh,který bude probíhat každý měsíc podle znamení zvěrokruhu.Závod bude opět hlavně pro juniory v radioamatérských kolektivech při DDM.
Doufáme,že se i tento závod ,,ujme“a stoupající zájem dětí neustane.

Za radioklub OK2KLD Zbyněk Kašpar

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.